- 08 października 2024
- wtorek / godz. 18:00
- Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
- ul. Wojska Polskiego 83
Wstęp wolny
Centrum Dobrej Rozmowy: Pęknięcie w murze. Zjednoczeni w żałobie dla pokoju | B. Aramin (Palestyna) i R. Elhanan (Izrael)
Prowadzenie: Eliza Gaust. Wydarzenie w języku angielskim tłumaczone na język polski oraz Polski Język Migowy
Bassam Aramin – Palestyńczyk i Rami Elhanan – Izraelczyk. Połączyła ich strata. 10-letnia córka Bassama, Abir, została zabita przez izraelskiego strażnika granicznego przed jej szkołą. 14-letnia córka Ramiego, Smadar, została zabita przez palestyńskich zamachowców-samobójców w centrum Jerozolimy. Obaj współtworzyli Parents Circle – krąg rodziców, którzy stracili swoje dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
W okolicznościach pogłębiającego się konfliktu, w którym giną niewinne osoby po obu stronach, Rami i Bassam mówią: to się nie skończy, jeśli nie zaczniemy rozmawiać. Są aktywistami na rzecz pokoju, kiedy wydaje się on coraz bardziej odległy i nieosiągalny. Ich ból staje się ich siłą do tworzenia mostów, zamiast do budowania kolejnych grobów.
Bio
Bassam Aramin mieszka w Jerychu na Zachodnim Brzegu. W wieku 17 lat został uwięziony i spędził 7 lat w izraelskim więzieniu. Następnie studiował historię i uzyskał tytuł magistra w dziedzinie studiów nad Holokaustem na Uniwersytecie w Bradford w Anglii. W 2005 roku Bassam był jednym z założycieli Combatants for Combatants for Peace wraz z synem Ramiego Elikiem. Został członkiem Parents Circle w 2007 roku po stracie 10-letniej córki Abir. Bassam poświęca swój czas i energię na przekonanie o pokojowym, bezkrwawym zakończeniu izraelskiej okupacji Palestyny i pojednaniu izraelsko-palestyńskim. Bassam do sierpnia 2020 r. Pełnił funkcję palestyńskiego współdyrektora Parents Circle – Families Forum.
Rami Elhanan jest jerozolimczykiem siódmego pokolenia ze strony matki. Jego ojciec był ocalałym z Auschwitz. Jest emerytowanym żołnierzem IDF z 3 wojen. Przedstawia się jako Żyd, Izraelczyk, a przede wszystkim jako człowiek. Rami dołączył do Parents Circle rok po stracie swojej córki – Samadar i przemawia przed izraelską, palestyńską i międzynarodową publicznością. Rami do sierpnia 2020 r. pełnił funkcję izraelskiego współdyrektora Parents Circle – Families Forum.
Eliza Gaust – kulturoznawczyni, trenerka w obszarze DEI i działań antydyskryminacyjnych. Od wielu lat działa w obszarze równego traktowania i praw człowieka – w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, a od 2022 do 2024 r. w Urzędzie Miasta Łodzi jako Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania. Przez wiele lat pracowała w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w którym była odpowiedzialna między innymi za projekty międzykulturowe i antydyskryminacyjne. Od 2013 roku koordynuje Żywą Bibliotekę Łódź. Współtworzyła koalicję Łódź Różnorodności, zrzeszającą osoby z grup mniejszościowych i z doświadczeniem migracyjnym, mieszkające w Łodzi. Absolwentka Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka.
Partnerem wydarzenia jest Fabryka Biedermanna.
Dostępność
Budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Dla osób z niepełnosprawnością słuchu – tłumaczenie na Polski Język Migowy.