- 15 września 2024
- niedziela/ godz. 15:00
- FUZJA
- ul. Milionowa 6a
Wstęp wolny
INDIA DAY | dzień kultury hinduskiej w Fuzji
Jeszcze przed oficjalnym startem Festiwalu w Fuzji odbędzie się INDIA DAY! W programie między innymi muzyka, tradycyjne tatuaże z henny, warsztaty taneczne. Oczywiście nie zabraknie indyjskich przysmaków. Na zakończenie pokaz filmu w ramach TME Polówka oraz Kina Wielu Kultur!
Program
Warsztaty i aktywności
godz. 15:00-18:30 Saree draping – tradycyjny strój indyjski
Podczas INDIA DAY będzie można założyć tradycyjny ubiór kobiecy z Indii – saree. Jest to ubiór mieniący się kolorami, składa się z długiego pasa materiału, który można założyć na siebie.
godz. 15:00-18:30 Language Exchange Cafe – podobieństwa między polskim a hindi
Language Exchange Cafe – miejsce, w którym będzie można porozmawiać o podobieństwie pomiędzy językiem polskim a hindi! Jest bardzo wiele słów, które brzmią tak samo, a oznaczają co innego lub to samo! Przy rozmowie będą pomagać wolontariusze mówiący po angielsku!
godz. 15:00-18:00 Henna Kiosk
Tatuaże z henny są nieodzownym elementem kultury hinduskiej. Podczas wydarzenia będzie dostępne stoisko z możliwością wykonania sobie takiego tatuażu. Tatuaże będą robione przez grupę „Henna artists” z Indii: Eram Ansari, Simme Kazi.
godz. 15:00-18:30 Rangoli Mandala Art
Rangoli Mandala Art to forma sztuki pochodząca z subkontynentu indyjskiego, w której wzory są tworzone na podłodze lub blacie stołu przy użyciu materiałów takich jak sproszkowany wapień, czerwona ochra, sucha mąka ryżowa, kolorowy piasek, proszek kwarcowy, płatki kwiatów i kolorowe skały. Jest to codzienna praktyka w wielu domach hinduskich, jednak jej tworzenie jest zarezerwowane głównie na festiwale i inne ważne uroczystości.
godz. 15:00-18:30 Stoisko indyjskie wystawione przez Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Bliskiego Wschodu Al-Maszrik
Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Bliskiego Wschodu Al-Maszrik z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentuje swoje stoisko na Dniu Indyjskim. Na stoisku znajdą się przedmioty związane z kulturą indyjską, książki o danej tematyce, zdjęcia oraz quizy. Organizowane są również warsztaty hindi oraz wykład o kulturze indyjskiej oraz tradycyjnej kuchni.
15:00 – 17:00 – warsztaty z hindi
17:00 – 17:45 – prelekcja podróżniczo kulinarna
18:50 – wprowadzenie do filmu
prowadzenie:
dr Natalia Zajączkowska – akademiczka, współpracowniczka organizacji pozarządowych, autorka artykułów prasowych. Wielokrotnie prowadziła badania terenowe oraz pracowała zawodowo w Azji Zachodniej oraz Indiach. W ramach studiów doktoranckich wizytowała na Uniwersytecie w Cambridge (Centre of South Asian Studies) w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Jawaharlala Nehru (Centre for the Study of Social Systems) w Indiach. Stypendystka rządu indyjskiego i lektorka języka arabskiego na Uniwersytecie Łódzkim
Muzyka i taniec
godz. 15:00-18:30 Set DJ z muzyką indyjską
Addy Berry to utalentowany DJ/Producent i wykwalifikowany inżynier dźwięku. Z głęboko zakorzenioną pasją do muzyki, poświęcił się doskonaleniu swojego rzemiosła i dostarczaniu niezapomnianych wrażeń. Znany ze swojej wszechstronności i niezachwianego poświęcenia, miał przyjemność oczarowywać tłumy w różnych miejscach. Łącząc muzykę komercyjną, hip-hopową i house, od 7 lat robi furorę na scenie muzycznej, występując na renomowanych festiwalach muzycznych i w klubach. Jego oryginalne utwory zyskały uznanie, były prezentowane na prestiżowych platformach, takich jak Rolling Stone India i były emitowane w stacji radiowej Red FM. Addy Berry to siła, z którą należy się liczyć w branży muzycznej!
godz. 15:30-16:30/17:00-18:00 Warsztat z tradycyjnego tańca hinduskiego
Indie to kraj tętniących życiem kultur, bogatych tradycji i różnorodnych form sztuki, gdzie taniec zajmuje szczególne miejsce w sercach jej mieszkańców. Od klasycznej elegancji Bharatanatyam, Kathak i Odissi po energiczne rytmy tańców ludowych, takich jak Bhangra, Garba i Ghumar, taniec w Indiach jest potężną formą opowiadania historii, która wykracza poza słowa. Każda forma tańca niesie esencję regionu, z którego pochodzi, łącząc mitologię, historię i duchowość w skomplikowane ruchy i ekspresje. W Indiach taniec to nie tylko sztuka; to celebracja życia, duchowa podróż i ponadczasowe połączenie z korzeniami kultury.
O prowadzącej: Darshana Bhatia – pochodzi z północno-zachodniego regionu Indii i od siedmiu lat mieszka w Łodzi. Zawodowo jest nauczycielką, a taniec to jedna z jej najgłębszych pasji. Wierzy, że taniec jest najczystszym wyrazem wewnętrznego rytmu duszy.
Jedzenie
Indyjskie jedzenie w czasie INDIA DAY zapewni Sneha’s Touch of India z Łodzi, a Ambasada Indii we współpracy z warszawską restauracją Curry King zapewni poczęstunek dla naszych gości.
Film – polówka
O godzinie 19.00 we współpracy z TME Polówka zaprezentujemy film Niezwykła Podróż Fakira, który Utknął w Szafie | reż. Ken Scott | 92 min | komedia.