- 11 października 2024
- piątek/ godz. 18:00
- 12 października 2024
- sobota / godz. 12:00
- 12 października 2024
- sobota / godz. 18:00 (z tłumaczeniem na PJM)
- 13 października 2024
- niedziela / godz. 12:00
- 13 października 2024
- niedziela / godz. 18:00
- Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- ul. Gabriela Narutowicza 60
Bilety:
- 40 zł – normalny
- 30 zł – ulgowy*
* Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Klinika ocalenia złamanego serca | spektakl Victorii Myronyuk w Collegium Anatomicum
Klinika ocalenia złamanego serca to spektakl ukraińskiej artystki Victorii Myronyouk, który czerpie z wiedzy medycznej i jednocześnie zaprasza publiczność do podjęcia refleksji i praktyki związanej z troską o własny dobrostan psychiczny i fizyczny. Inspiracją są badania medyczne nad zespołem takotsubo (TTC, takotsubo cardiomyopathy), potocznie zwanym „złamanym sercem”. Jest to ostry, ale odwracalny stan kardiologiczny, który charakteryzuje się objawami podobnymi do zawału serca i który jest efektem silnego stresu, często wywołanego utratą – śmiercią, separacją, zdradą, czy utratą nadziei. W leczeniu zespołu takotsubo pacjenta wspiera zarówno klasyczna medycyna, jak i uzdrawianie emocjonalne obejmujące psychoterapię, ale też praktyki wspólnotowe i samopomocowe, takie jak medytacja, grupy wsparcia czy szczere rozmowy z bliskimi.
Collegium Anatomicum
Przedstawienie będą współtworzyć artyści i artystki oraz osoby wykładające na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Miejscem jego prezentacji będzie niedostępny na co dzień budynek Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pierwotnie mieściło się tu „Schronisko dla Starców i Kalek” Łódzkiego Towarzystwa Dobroczynności, zapewniające schronienie i opiekę lekarską kilkuset osobom. Miejsce to, przesiąknięte łódzka historią, nie jest przypadkowym wyborem – pragniemy zwrócić uwagę na ideę dobroczynności, przywodzącej na myśl współczesny aktywizm społeczny, oparty na trosce i empatii.
Twórcy
- Reżyseria, dramaturgia: Victoria Myronyuk
- Tekst: Victoria Myronyouk, Barbara Szymczak
- Performerki: Victoria Myronyouk
- Ekspertka-fizjoterapeutka: Małgorzata Weremczuk
- Konsultantka psychoterapii Gestalt: Marta Olejniczak
- Kuratorka: Agata Siwiak
- Producentka: Marta Olejniczak
Victoria Myronyuk (ur. 1985, Kołomyja, Ukraina) jest interdyscyplinarną artystką, performerką i twórczynią teatralną. Ukończyła studia magisterskie „Teoria Kultury” na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko-Mohylańska” w Kijowie, studia magisterskie „Praktyki sztuk scenicznych i kultury wizualnej” w Madrycie oraz studia podyplomowe „Advanced Performance and Scenography Studies” w Brukseli. W ostatnich latach zajmuje się badaniem tematu rytuałów, ich granic i możliwości konstruowania nowych form (scenicznych) relacji między uczestnikami/uczestniczkami. Artystka skłania się do rekonstrukcji lub dekonstrukcji struktur rytualnych, wypróbowywania ich możliwości w tworzeniu praktyk performatywnych, które będą mogły budować bliskość, pogłębiać zaufanie oraz ułatwiać dzielenie się doświadczeniami i historiami. W praktyce artystycznej Viktorii intymność przedstawień oraz asceza scenograficzna to podstawowe cechy, które przyczyniają się do zanurzenia się w doświadczaniu bycia z innymi i z samą sobą.
Wydarzenia towarzyszące:
Spacer szlakiem dobrych serc | prowadzenie: Joanna Podolska-Płocka