Daniel Rycharski
  • 05 października 2024
  • sobota / godz. 14:00
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • ul. Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny

Centrum Dobrej Rozmowy: Święty Judasz? Zdrajca i męczennik | spotkanie wokół Pasji Daniela Rycharskiego 

Cichym, aczkolwiek kluczowym, bohaterem przygotowanej przez Daniela Rycharskiego specjalnie na Festiwal Łódź Wielu Kultur plenerowej instalacji pt. Pasja jest Judasz. Judasz, który w kulturze chrześcijańskiej i jej wytworach stał się uosobieniem zdrady, jego historia zaś poręcznym pretekstem służącym uzasadnieniu antysemityzmu i – nierzadko – antyżydowskiej przemocy. Z drugiej strony Judasz to kluczowa z punktu widzenia historii o męce Pańskiej i zbawieniu postać biblijna, której los czytać można jak rewers opowieści o Jezusie. 

Na temat fascynującej, wieloznacznej i problematycznej postaci Judasza w kulturach chrześcijańskiej i żydowskiej, religijnej i świeckiej rozmawiać będą: prof. dr hab. Magdalena Zowczak, antropolożka religii z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki Biblia ludowa. Interpretacje wątków biblijnych w kulturze ludowej; dr Anna Piątek, adiunktka w Zakładzie Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki Wszyscy jesteśmy Judaszami. Zdrajca i zdrada we współczesnej literaturze hebrajskiej oraz dr hab. Daniel Rycharski, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, artysta sztuk wizualnych, autor Pasji. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Duda, teolog i publicysta, członek zespołu kwartalnika „Więź”.  

Bio

Daniel Rycharski – urodzony w 1986 w Sierpcu. Sam mówi o sobie, że jest artystą konceptualnym i awangardowym. Posługuje się wieloma technikami, głównie instalacją. W latach 2005-2009 studiował grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie obronił doktorat na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się tematami prowincji, religijności, chrześcijaństwa, tożsamości osób LGBTQ+, szukając między nimi napięć i nowych połączeń. Tym samym sztuka Rycharskiego manifestuje jego osobiste poszukiwanie przestrzeni, w której nieheteronormatywność i wiara chrześcijańska mogą wspólnie funkcjonować. Artysta współpracuje z aktywistami społeczności LGBTQ+ oraz religijnymi i rolniczymi stowarzyszeniami, by dać wyraz ich problemom i przeżyciom, przyczyniając się w ten sposób do budowania porozumienia między mieszkańcami polskich miast i wsi. Ponieważ jednym z głównych celów Rycharskiego jest propagacja sztuki na wsi, często angażuje w produkcję sztuki swoją lokalną społeczność. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Kurówku i Szczecinie. W 2021 ukazał się oparty na życiu Daniela Rycharskiego film Wszystkie nasze strachy w reżyserii Łukasza Rondudy oraz Łukasza Gutta.

Fot. Katarzyna Legendź. Dzięki uprzejmości Gunia Nowik Gallery