- 13 października 2024
- niedziela / godz. 14:00
- Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
- ul. Wojska Polskiego 83
Wstęp wolny
Centrum Dobrej Rozmowy: Krzysztof Wodiczko: EMANCYPACJE. Projekcja na pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności w Łodzi | spotkanie z Krzysztofem Wodiczko
Prowadzenie: Ryszard W. Kluszczyński.
Spotkanie z polsko-amerykańskim artystą Krzysztofem Wodiczko przypomni jego najważniejsze realizacje z pięciu dekad i z blisko 20 krajów. Krzysztof Wodiczko to jedna z najbardziej znaczących postaci sztuki krytycznej, a jego pionierskie działania artystyczne w przestrzeni publicznej znane są na całym świecie. Wodiczko od lat 90. skupia się na realizacji prac wideo, w których „ożywia” budynki i pomniki obrazami i głosami osób pochodzących z marginalizowanych grup. Celem tych projektów jest inspiracja i wspieranie osób, które zdecydowały się na udział w stawaniu się współczesnymi parezjastami (nieskrępowanymi, nieustraszonymi mówcami) oraz społecznymi aktorami zmian (K. Wodiczko „Publiczność Wewnętrzna”).
Spotkanie poprowadzi Ryszard W. Kluszczyński, profesor dr hab. nauk humanistycznych i kurator łódzkiego projektu – „Krzysztof Wodiczko: EMANCYPACJE. Projekcja na pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności w Łodzi”. Porozmawia on z artystą nie tylko o najnowszej realizacji, ale także o trwającej od lat 70-tych XX w. twórczości, która na stałe zapisała się w historii sztuki współczesnej. Dowiemy się między innymi tego, jaką funkcję pomniki odgrywają w twórczości Krzysztofa Wodiczki oraz w jaki sposób łódzka realizacja stanowi kontynuację wcześniejszych prac.
Spotkanie towarzyszy projektowi „Krzysztof Wodiczko: EMANCYPACJE. Projekcja na pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności w Łodzi”, które jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Łódź Wielu Kultur. Realizatorem projekcji jest Strategia 360°. Projekcja finansowana ze środków Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Współpraca: Transdyscyplinarne Centrum Badań Artystyczno-Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego
Bio
Krzysztof Wodiczko – polski artysta, od lat 80. mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Znany z wielkoskalowych projekcji wideo na fasady budynków i pomniki (blisko 100 w 20 krajach), projektów z użyciem dronów, instalacji i performansów. Za pomocą swoich realizacji udziela głosu zmarginalizowanym grupom społecznym i upomina się o prawa osób wykluczonych. Prace Wodiczki były prezentowane na najważniejszych wystawach światowych: Documenta, Biennale Weneckie, Whitney Biennial, Liverpool Biennale, Yokohama Triennial. Jest laureatem 4th Hiroshima Art Price „za wkład międzynarodowego artysty w pokój na świecie”. Jego retrospektywy odbyły się m. in. w Walker Art Center w Minneapolis, Fundacio Antoni Tapies w Barcelonie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Conteporary Art w Seulu. Wodiczko jest byłym dyrektorem Center for Advanced Visual Studies MIT, od 2011 roku profesorem Harvard’s Graduate School of Design oraz obecnie profesorem wizytującym na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie.
Ryszard W. Kluszczyński – kurator projektu – profesor dr hab. nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej. Kierownik Transdyscyplinarnego Centrum Badań Artystyczno-Naukowych UŁ. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów oraz zagadnieniami cyberkultury, jak również teorią sztuki oraz jej najnowszymi tendencjami ze szczególnym zwróceniem uwagi na problematykę relacji między sztuką, nauką, technologią i polityką. Twórca wielu międzynarodowych wystaw i projektów artystycznych. W latach 1990-2001 kurator filmu, wideo i sztuk multimedialnych w CSW-Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2011 roku dyrektor artystyczny międzynarodowego projektu Art + Science Meeting w Centrum Sztuki Współczesnej, Gdańsk. Autor licznych książek i artykułów na temat współczesnej sztuki i kultury.
Dostępność
Budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.