Reżyserka Wanda Jakubowska na planie filmowym
  • 9 października 2025 (czwartek)
  • godz. 18:00
  • 9 października 2025 (czwartek)
  • godz. 20:00
  • czas trwania 90 min.
  • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, ul. Targowa 61/63

  • Wydarzenie w języku polskim

  • Wstęp biletowany | liczba miejsc ograniczona
  • bilet normalny 30 zł
  • bilet ulgowy 20 zł*

* Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Kup bilet

JAKUBOWSKA. JAKUBOWSKA. JAKUBOWSKA.

Trzy zdarzenia sceniczne

CO?

„Jakubowska. Jakubowska. Jakubowska.” to wyjątkowy, międzypokoleniowy tryptyk teatralny – trzy osobne zdarzenia sceniczne, które łączą wspólny temat: życie i twórczość Wandy Jakubowskiej, legendarnej reżyserki i „matki polskiego kina”. Spektakle stworzyły trzy polskie reżyserki: Weronika Szczawińska, Marta Szlasa-Rokicka oraz duet Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman.

To artystyczne spotkanie z Wandą Jakubowską – kobietą, która mimo ogromnego wkładu w historię polskiej kinematografii pozostaje postacią niejednoznaczną, owianą kontrowersjami. Wydarzenie dotyka tematów kobiecej podmiotowości, feminizmu, pamięci kulturowej i miejsca sztuki w walce o równość i niezależność.

Poszczególne części odbywają się w różnych przestrzeniach Łódzkiej Szkoły Filmowej: hala telewizyjna, kino szkolne i inne przestrzenie, co podkreśla wielowymiarowość projektu.

KTO?

Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni, wykładowczyni Akademii Teatralnej, laureatka Paszportu „Polityki” 2019, członkini kolektywu InSzPer, główna pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia „Jakubowska Jakubowska. Jakubowska”.

Marta Szlasa-Rokicka – reżyserka, dramaturżka, teatrolożka, studentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman – duet twórczy łączący reżyserię, dramaturgię i sztuki wizualne. Twórcy eksperymentalnych i głośnych spektakli, tj. „Chamstwo”, „Susan Sontag” , „Miła robótka” i „Drzwi percepcji”. 

DLA KOGO?

  • dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych teatrem eksperymentalnym, feministyczną perspektywą w sztuce, historią polskiej kinematografii oraz twórczością kobiet
  • wydarzenie rekomendowane dla osób powyżej 12. roku życia

DLACZEGO WARTO?

To unikatowa okazja do doświadczenia międzypokoleniowego dialogu w teatrze oraz refleksji nad historią Wandy Jakubowskiej – postaci ważnej dla polskiej kultury, a jednocześnie kontrowersyjnej i niewygodnej. Spektakle poruszają kwestie równości, kobiecej solidarności, pamięci i krytycznego myślenia. To artystyczny hołd i próba reinterpretacji spuścizny jednej z pionierek polskiego kina. Wydarzenie odbędzie się w miejscu owianym legendą, jednym z najczęściej wymienianych na całym świecie, kiedy mowa o twórcach filmowych i Łodzi.


Dostępność:

Budynek Szkoły Filmowej jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ma windę i szerokie przejścia. Brak natomiast dostępnych toalet. Przed kampusem mieści się ogólnodostępny, bezpłatny parking.

W pobliżu znajduje się przystanek tramwajowy: Al. Piłsudskiego / Targowa

Zdjęcia:

Wanda Jakubowska na planie filmu „Spotkania w mroku”, fot. Tadeusz Kubiak, Filmoteka Narodowa
Weronika Szczawińska, fot. Weronika Szczawińska, mat. prasowe.
Agnieszka Jakimiak, fot. Paweł Kuligowski, mat. prasowe.
Mateusz Atman, fot. Pola Sobuń, mat. prasowe.
Marta Szlasa-Rokicka, fot. Piotr Kubic, mat. prasowe.

#ŁódzkieBiografie #JakubowskaTryptyk #TeatrWspółczesny #TeatrEksperymentalny