OPEN CALL
UPDATE:
Z końcem października zakończyliśmy nabór zgłoszeń do programu Festiwalu Łódź Wielu Kultur: Rezydencje badawczo-artystyczne 2024/2025 – Wielokulturowość Łodzi: poszerzanie pola. Obecnie trwa ich weryfikacja. W najbliższym czasie odezwiemy się do osób twórczych, zakwalifikowanych do kolejnego etapu. Wyniki OPEN CALLA planujemy ogłosić do końca roku.
Festiwal Łódź Wielu Kultur i Centrum Dialogu im Marka Edelmana w Łodzi zapraszają do udziału w rezydencjach badawczo-artystycznych 2024/2025: Wielokulturowość Łodzi: poszerzanie pola
Powstały w 2002 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur (później – Festiwal Łódź 4 Kultur) oparł swój program na wielokulturowej historii Łodzi, przy czym wielokulturowość była definiowana przede wszystkim poprzez pochodzenie etniczne, tożsamość narodową i religijną. Po 22 latach od pierwszej edycji wydarzenia widzimy potrzebę jego redefinicji, przy czym nie odcinamy się od korzeni, które są wrośnięte w tkankę Łodzi – miasta z wyjątkową historią i jednocześnie miasta osadzonego w świecie, który podlega coraz szybszym zmianom. Za zmieniającym się światem podąża zmiana w definiowaniu pojęcia „kultura”, które poszerza swoje pole. Przekłada się to na współtworzenie coraz to nowych wspólnot i transformację tych, które istnieją: ludzkich, nie-ludzkich i międzygatunkowych wyrastających z różnorodnych statusów, doświadczeń i tożsamości.
Historia i pamięć miasta stanowią kamień węgielny festiwalu, jednak dziś pragniemy, by wybrzmiała w nim także z całą mocą teraźniejszość i wypełniona nadzieją wizją przyszłości. Potrzebujemy tego szczególnie teraz – niedługo po pandemii; w czasie, gdy za nasza wschodnią granicą i w innych miejscach na świecie toczą się wojny; gdy martwimy się o dobrostan ekologiczny naszej planety i wciąż musimy domagać się podstawowych praw dla mniejszości.
Do udziału w rezydencji zapraszamy osoby twórcze, które widzą w Łodzi potencjał dla stworzenia narracji o wielokulturowości, dla której medium mogą być rozmaite praktyki artystyczne (np. performatywne, wizualne, muzyczne, społeczne, literackie i interdyscyplinarne).
Jesteśmy otwarte_ci na różnorodne propozycje, które mogą włączać następujące wątki, tropy i tematy, dla których punktem odniesienia będzie miasto Łódź:
• różnorodność;
• historia-pamięć-teraźniejszość-przyszłość;
• prototypowanie / fantazjowanie o przyszłości;
• prawa istot ludzkich i nie-ludzkich;
• bezpieczna przestrzeń.
Rezydencja zakłada dwa etapy pracy:
• etap badawczy i koncepcyjny, w czasie którego osoby twórcze będą mogły dopracować swoją koncepcję;
• etap produkcji.
Rezydent_ka będzie wspierany_a przez zespół festiwalu na poziomie kuratorskim, badawczym, technicznym i organizacyjnym.
Więcej informacji: m.ptasińska@centrumdialogu.com