- 06 października 2024
- niedziela/ godz. 12:00
- Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
- ul. Wojska Polskiego 83
Wstęp wolny
Centrum Dobrej Rozmowy: Sztuka jako świadectwo – Ceija Stojka, historia Romów i Romek i pamięć ocalonych | wykład i spacer
Wykład przybliży twórczość Ceiji Stojki – romskiej artystki i ocalałej z Auschwitz, Bergen- Belsen, Ravensbrück, której dzieła stanowią unikalne połączenie osobistego świadectwa i uniwersalnej przestrogi.
Dr Joanna Talewicz (Fundacja w Stronę Dialogu) omówi zarówno jej malarstwo i literaturę, które stanowią poruszające świadectwo Zagłady Romów, jak i kontekst historyczny samej zagłady, oraz przybliży przybliży procesy związane z dekadami marginalizowania i ignorowania głosów Romów i Romek, oraz to jak współcześnie coraz silniej odzyskują należne im miejsce w zbiorowej pamięci.
Ważnym aspektem wykładu będzie również refleksja dotycząca roli artystów i artystek romskiego pochodzenia oraz aktywności społeczności romskiej w upamiętnianiu tragicznych wydarzeń, w szczególności, jak sztuka Stojki oraz innych romskich twórców i twórczyń przyczynia się do zachowania pamięci ocalonych i budowania świadomości historycznej.
Po wykładzie odbędzie się oprowadzanie po wystawie w Kuźni Romów oraz będzie możliwość jej samodzielnego zwiedzania.
Harmonogram
- 12.00-13.00 – wykład Joanny Talewicz (Fundacja w Stronę Dialogu)
- 13.15-14.00 – oprowadzanie po wystawie w Kuźni Romów
- 14.00-15.00 – możliwość samodzielnego zwiedzania Kuźni Romów
Bio
dr Joanna Talewicz – współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu oraz Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Cambridge, Judge Business School – Diversity, Equiy and Inclusion. Stypendystka programu Alliance for Historical Dialogue and Accountability – Columbia University, Leadership Academy for Poland, stypendystka Fulbrighta, Tom Lantos Institute, programu Komisji Europejskiej: Marie Curie – Conferences and Training Courses on Multi-Disciplinary and Cross-National Approaches to Roma Studies – Central European University oraz International Leadership Visitor Program Departamentu Stanu USA. Członkini polskiej delegacji Międzynarodowego
Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście – IHRA. W swojej pracy skupia się na społecznościach romskich w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Holokaustu Romów i Sinti. Autorka i współautorka książek, artykułów naukowych i popularnych dotyczących problematyki romskiej.
Współorganizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Dostępność
Budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Dla osób z niepełnosprawnością słuchu – tłumaczenie na Polski Język Migowy.