Od lewej: Joanna Talewicz, Małgorzata Hajewska, Anna Maliszewska
  • 13 października 2024
  • niedziela/ godz. 16:00
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • ul. Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny

Centrum Dobrej Rozmowy: Mniejszości we współczesnym polskim kinie | dyskusja

Gościnie: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Maliszewska, Joanna Talewicz

Prowadzenie: Michalina Majewska

Liczne badania poświęcone portretowaniu mniejszości w światowym kinie udowadniają, że wciąż dominuje stereotypowy sposób ich obrazowania. Choć nigdy nie przeprowadzono analogicznych badań w stosunku do polskiego kina, można przypuszczać, że wnioski byłyby podobne. W trakcie dyskusji panelowej spróbujemy więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób współczesna polska kinematografia portretuje mniejszości. Czy rzeczywiście dominuje stereotypowe podejście czy też może twórczynie i twórcy starają się ukazywać mniejszości w sposób złożony?

Bio

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik jest polską aktorką filmową i teatralną. Na przestrzeni lat wystąpiła w wielu filmach, w tym „33 sceny z życia”, „Śmierć jak kromka chleba” czy „Wrony”. W teatrze związała się m.in. ze Starym Teatrem w Krakowie oraz Nowym Teatrem w Warszawie, występując w produkcjach Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego. Hajewska-Krzysztofik jest również pedagożką, posiadającą stopień doktora habilitowanego sztuk teatralnych. W 2023 roku zagrała Anielę Wesoły, transpłciową kobietę, w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. 

Anna Maliszewska to uznana reżyserka teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych. Absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana na Yach Film Festival, m.in. za teledyski takich wykonawców jak Myslovitz, Raz, dwa, trzy, Sistars, Reni Jusis, Hey i Maria Peszek. Na koncie ma również nagrody Fryderyk za teledyski dla Sistars i Kasi Nosowskiej. Jej krótkometrażowy film „Pokój szybkich randek”, zrealizowany w ramach programu „30 Minut” Studia Munka, stał się częścią tryptyku Demakijaż, który znalazł się w Konkursie Głównym 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyserka takich filmów jak „Tata” (2022, Ukraina, Polska), serialu „Infamia” (5 odcinków, 2023, Polska) oraz „Będziemy mieszkać razem” (4 odcinki, 2024, Polska).

dr Joanna Talewicz – antropolożka, działaczka społeczna i ekspertka w tematach dotyczących mniejszości romskiej, różnorodności oraz praw człowieka. Aktywnie i badawczo angażuje się w działania na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jest założycielką i prezeską Fundacji W Stronę Dialogu oraz współzałożycielką Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Laureatka Nagrody Fundacji Batorego im. Olgi Kersten-Matwin, za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego oraz Nagrody Nieobojętności przyznawanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Vogue i tygodnika Newsweek. 

Michalina Majewska – z wykształcenia filmoznawczyni i historyczka, autorka projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku. Prowadzi wykłady i warsztaty poświęcone szeroko pojętym filmom żydowskim oraz przedstawieniom historii w kinie. Współpracuje m.in. z JCC Krakow oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kuratorka filmowa Festiwalu Łódź Wielu Kultur.

Partner: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu – mecenas projektu Kino Wielu Kultur
Kuratorzy projektu: Michalina Majewska, Emil Sowiński, Tomasz Poborca
Koordynatorka: Karolina Krauze

Kino Wielu Kultur to cykl pokazów filmowych oraz spotkań z filmoznawcami, który odbywał się w Centrum Dialogu od lutego 2024 roku. W jego ramach zaprezentowano dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie.

Dostępność

Budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.