
- 10 października 2025 (piątek)
- godz. 18:00
- czas trwania 90 min.
- Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
- Spektakl w języku angielskim, z polskimi napisami
- Wstęp biletowany | liczba miejsc ograniczona
- bilet normalny 30 zł
- bilet ulgowy 20 zł*
* Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby z niepełnosprawnościami.
SPAfrica
Spektakl
CO?
„SPAfrica” to błyskotliwy, przewrotny i mocno polityczny spektakl autorstwa Juliana Hetzla i Ntando Cele, który bada, w jaki sposób kapitalizm jest powiązany z rasizmem. Punktem wyjścia jest fikcyjna kampania marketingowa: „pierwszy na świecie napój empatii” – ekskluzywna woda pitna z Południowej Afryki, importowana do Europy w zamian za łzy białych Europejczyków i Europejek. Te łzy, generowane na myśl o biedzie i niesprawiedliwości, mają zamieniać się w deszcz – „płynną empatię” – w afrykańskim krajobrazie. „SPAfrica” to teatr z pogranicza dokumentu, kabaretu i performance’u – krytyczny wobec stereotypów w reprezentacji osób czarnych, ironiczny wobec konsumpcyjnej wersji solidarności, drapieżny wobec współczesnego kolonializmu i wyzysku surowców. Ntando Cele wciąga widzów w pełną czarnego humoru grę, której nie sposób wygrać bez konfrontacji z własnym spojrzeniem.
Po spektaklu rozmowa z Ntando Cele prowadzona przez Oliwię Bosomtwe.
KTO?
Julian Hetzel – niemiecki artysta, performer, reżyser. Twórca projektów na styku teatru, muzyki i mediów o silnym ładunku politycznym. Jego prace były pokazywane w ponad 20 krajach. Założyciel Studio Julian Hetzel (Utrecht).
Ntando Cele – południowoafrykańska performerka i reżyserka mieszkająca w Bernie. Łączy elementy teatru politycznego, muzyki i komedii. Jej spektakle pokazywane były m.in. w Berlinie, São Paulo, Pradze i Londynie.
DLA KOGO?
- – dla młodzieży i dorosłych (16+)
- – dla osób zainteresowanych tematyką rasizmu, kapitalizmu, postkolonializmu, współczesnych form opresji i performansu zaangażowanego politycznie
- – dla wszystkich, którzy chcą nie tylko oglądać, ale też myśleć i czuć – niewygodnie, głęboko, bez znieczulenia
DLACZEGO WARTO?
„SPAfrica” rozbraja mechanizmy białego współczucia, demaskuje iluzję solidarności i pokazuje, jak łatwo uprzywilejowanie może się przebrać za empatię. To spektakl o „kupowaniu” czystości sumienia – i o tym, że prawdziwe zaangażowanie zaczyna się tam, gdzie kończy się komfort. To wydarzenie, które zostaje z widzem – nie tylko w głowie, ale i w ciele. Z humorem, ironią i sceniczną siłą „SPAfrica” podważa to, co wydaje się oczywiste – i zaprasza do ponownego przemyślenia świata, w którym żyjemy.
Dostępność:
Wszystkie budynki Fabryki Sztuki zapewniają wolne od barier poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne oraz wstęp z psem asystującym. Na terenie jest parking bez gwarancji miejsca.
W pobliżu znajduje się przystanek tramwajowy: Piotrkowska/Pl. Katedralny.
Zdjęcia:
Ntando Cele, fot. Anouk Maupu, mat. prasowe
Julian Hetzel, fot. Anouk Maupu, mat. prasowe
#NoweGeografie #TeatrPolityczny #TeatrZaangażowany #Postkolonializm


