młodzieżowa debata oksfordzka
  • 07 października 2024
  • poniedziałek / godz. 10:00-12:00
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • ul. Wojska Polskiego 83

Wstęp wolny

Zapisy:  edukacja@centrumdialogu.com

Centrum Dobrej Rozmowy: Bliskie i dalekie konflikty. Czy możliwy jest pokój? | szkolna debata oksfordzka

Idea debat oksfordzkich, opiera się na rzeczowej, uporządkowanej dyskusji (pomiędzy dwoma drużynami), ale i – sportowej niemal – rywalizacji. Celem  „pojedynku” jest udowodnienie lub obalenie określonej tezy.


Bliskie i dalekie konflikty. Czy możliwy jest pokój?  To debata, w ramach której zostanie podjęta teza dotycząca jednego z działań wojennych wywołujących światowy niepokój. Jej celem będzie refleksja nad tym, czy możliwa jest pokojowa koegzystencja w społecznościach doświadczonych przez konflikt i przemoc.   

Sam charakter debat ma cel edukacyjny.  Co ważne – jak mówi młodzież – zależy nam na dobrej, merytorycznej rozmowie. Unikamy populizmu. Chcemy pokazać jak można dyskutować na tematy istotne współcześnie. 

Wśród zaproszonych gości, którzy będą głosem eksperckim towarzyszącym młodzieży, jest Monika Bobako. W jury zasiądą: Anna Jurek, Natan Chwalewski i Michał Adamiak.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Stowarzyszenie Dialogu Młodzieży oraz osoby nastoletnie z łódzkich szkół.

Bio

Monika Bobako – filozofka, profesor UAM, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Jest autorką książek: „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej” (Universitas, 2017) oraz „Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania” (Wydawnictwo Poznańskie, 2010), a także redaktorką tomu „Teologie emancypacyjne” („Praktyka Teoretyczna” 2013) oraz „Islamofobia. Konteksty” („Praktyka Teoretyczna 2017″). Interesuje się kwestiami rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu, oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście teorii politycznej i filozofii religii.

Współorganizator: Centrum Dialogu Młodzieży