- 11 października 2024
- piątek/ godz. 18:00 WYPRZEDANE
- 12 października 2024
- sobota / godz. 12:00 WYPRZEDANE
- 12 października 2024
- sobota / godz. 18:00 (z tłumaczeniem na PJM)
- WYPRZEDANE
- 13 października 2024
- niedziela / godz. 12:00 WYPRZEDANE
- 13 października 2024
- niedziela / godz. 18:00 WYPRZEDANE
- Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- ul. Gabriela Narutowicza 60
Bilety:
- 40 zł – normalny
- 30 zł – ulgowy*
* Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Klinika ocalenia złamanego serca | spektakl Victorii Myronyuk w Collegium Anatomicum | SOLD OUT
Klinika ocalenia złamanego serca to spektakl ukraińskiej artystki Victorii Myronyuk, który czerpie z wiedzy medycznej i jednocześnie zaprasza publiczność do podjęcia refleksji i praktyki związanej z troską o własny dobrostan psychiczny i fizyczny. Inspiracją są badania medyczne nad zespołem takotsubo (TTC, takotsubo cardiomyopathy), potocznie zwanym „złamanym sercem”. Jest to ostry, ale odwracalny stan kardiologiczny, który charakteryzuje się objawami podobnymi do zawału serca i który jest efektem silnego stresu, często wywołanego utratą – śmiercią, separacją, zdradą, czy utratą nadziei. W leczeniu zespołu takotsubo pacjenta wspiera zarówno klasyczna medycyna, jak i uzdrawianie emocjonalne obejmujące psychoterapię, ale też praktyki wspólnotowe i samopomocowe, takie jak medytacja, grupy wsparcia czy szczere rozmowy z bliskimi.
Collegium Anatomicum
Przedstawienie będą współtworzyć artyści i artystki oraz osoby wykładające na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Miejscem jego prezentacji będzie niedostępny na co dzień budynek Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pierwotnie mieściło się tu „Schronisko dla Starców i Kalek” Łódzkiego Towarzystwa Dobroczynności, zapewniające schronienie i opiekę lekarską kilkuset osobom. Miejsce to, przesiąknięte łódzka historią, nie jest przypadkowym wyborem – pragniemy zwrócić uwagę na ideę dobroczynności, przywodzącej na myśl współczesny aktywizm społeczny, oparty na trosce i empatii.
Twórcy
- Reżyseria, dramaturgia: Victoria Myronyuk
- Tekst: Victoria Myronyuk, Barbara Szymczak
- Ekspertka-fizjoterapeutka: Małgorzata Weremczuk
- Ekspertka ds. bioetyki: dr Anna Elżbieta Alichniewicz
- Konsultantka psychoterapii Gestalt: Marta Olejniczak
- scenografia i kostiumy: Alicja Tkaczyk
- Kuratorka: Agata Siwiak
- Koordynatorka i opiekunka grupy studentów kierunku fizjoterapia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: Joanna Kapusta
- Producentka: Marta Olejniczak
- Performerki i Perfomerzy: Katarzyna Dąbkiewicz, Jakub Ganc, Ola Kozioł, Karolina Kresowska, Hanna Kubiak, Victoria Myronyuk, Martyna Przychodnia, Magdalena Sawicka, Marta Olejniczak, Martyna Wolniakowska
Bio
Victoria Myronyuk (ur. 1985, Kołomyja, Ukraina) jest interdyscyplinarną artystką, performerką i twórczynią teatralną. Ukończyła studia magisterskie „Teoria Kultury” na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko-Mohylańska” w Kijowie, studia magisterskie „Praktyki sztuk scenicznych i kultury wizualnej” w Madrycie oraz studia podyplomowe „Advanced Performance and Scenography Studies” w Brukseli. W ostatnich latach zajmuje się badaniem tematu rytuałów, ich granic i możliwości konstruowania nowych form (scenicznych) relacji między uczestnikami/uczestniczkami. Artystka skłania się do rekonstrukcji lub dekonstrukcji struktur rytualnych, wypróbowywania ich możliwości w tworzeniu praktyk performatywnych, które będą mogły budować bliskość, pogłębiać zaufanie oraz ułatwiać dzielenie się doświadczeniami i historiami. W praktyce artystycznej Viktorii intymność przedstawień oraz asceza scenograficzna to podstawowe cechy, które przyczyniają się do zanurzenia się w doświadczaniu bycia z innymi i z samą sobą.
Wydarzenia towarzyszące:
Spacer szlakiem dobrych serc | prowadzenie: Joanna Podolska-Płocka
Partnerzy: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Fundacja Reszka
Dostępność
Budynek Collegium Anatomicum NIE jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Dla osób z niepełnosprawnością słuchu: spektakl 12.10.2024 o godz. 18 jest tłumaczony na Polski Język Migowy.