obraz Krzysztofa Gila
  • Wernisaż
  • 11 października 2024
  • piątek / godz. 19:00
  • Pracownia Portretu
  • ul. Księży Młyn 7 lokal 1 U

Wstęp wolny

Krzysztof Gil: Czarna noc w biały dzień | wystawa

Wystawa prac malarskich Krzysztofa Gila

Krzysztof Gil to artysta pochodzenia romskiego, który w swojej twórczości porusza poważne wątki historyczne związane z historią Romów, wykluczeniem i niepamięcią. W najnowszych pracach, które zaprezentujemy w ramach Festiwalu, artysta skupia się na pojęciu rasy, kładąc nacisk na okres w historii, gdy owa kategoria nie została jeszcze stworzona. Odnosi się do kultur Globalnego Południa, mitologii, historii sztuki czy kapitalizmu, aby splatać obszerne wątki w jednostkowe historie lub intertekstualne narracje. Bohaterami prezentowanych obrazów są zazwyczaj hybrydy. Krzysztof Gil łączy ludzkie korpusy z głowami psów, łabędzi lub odwrotnie – ciała kotów z twarzą człowieka. Ich pierwotne funkcje w dawnych wierzeniach miały ambiwalentny charakter – z jednej strony były odzwierciedleniem nadludzkiej siły budzącej zachwyt, z drugiej wywoływały trwogę i niepokój.

Hybrydy, oprócz tego, że odnoszą się do postaci mitologicznych, mają również ukryte znaczenie, dla artysty są metaforą „Innego”. Szukając informacji o etymologii tego słowa, znajdziemy informację, że hybride w języku francuskim i niemieckim pierwotnie oznaczała potomka rodziców o różnym pochodzeniu. Kolażowość ciał, motywów zaczerpniętych z historii i rozmaitych kultur jest odzwierciedleniem głównych zainteresowań artysty. To transhistoryczna opowieść o przeszłości, sposobach reprezentacji mniejszości i uprzedzeniach, która stanowi także próbę wytłumaczenia teraźniejszości w całym jej chaosie, zagmatwaniu i złożoności.

O artyście

Krzysztof Gil (ur. 1987, Kraków) – artysta wizualny, w swojej praktyce posługuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką warsztatową. Ukończył Wydział Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra pod opieką dr hab. prof. ASP Piotra Panasiewicza. Obronił doktorat w dziedzinie sztuki w 2018 roku na macierzystej uczelni. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Narodowej w Krakowie. W roku 2016 roku został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. 

Swoje prace prezentował w instytucjach i galeriach takich jak: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC w Berlinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie, BWA Wrocław, BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, l’étrangère w Londynie, Akademie der Kunst w Berlinie.

Wydarzenia towarzyszące

Centrum Dobrej Rozmowy: „Narracje Tożsamości” – rozmowa Tarasa Gembika (Fundacja w Stronę Dialogu) z Krzysztofem Gilem